System nauki

Jak odbywają się tradycyjne lekcje wie każdy, kto uczył się języka obcego. Przerabia się odpowiednie materiały, ćwiczy budowę zdań i wymowę, zgłębia problemy gramatyczne, itp. Brzmi to dość nudnie. Ja staram się urozmaicić lekcje ciekawymi dodatkami, takimi jak: informacje o Szwecji i jej mieszkańcach (nie tylko o Szwedach), o kulturze i zwyczajach, o kuchni skandynawskiej, etc. Jak twierdzą moi uczniowie, lekcje są interesujące, na luzie, bez stresu i przymusu.

Na początku każdej lekcji omawiamy wykonaną przez ucznia pracę domową (nie stawiam stopni i nie stresuje uczniów). Następnie powtarzamy jedną lub kilka ostatnio przerobionych lekcji. To zajmuje łącznie nie więcej niż 30 minut a potem przechodzimy do nowych czytanek. Jedna indywidualna lekcja trwa 90 min. Jeśli grupa liczy 2 lub 3 osoby, to lekcja może być dłuższa.

Z osobami, które już znają szwedzki na takim poziomie, że możliwa jest dość swobodna rozmowa, prowadzę konwersacje. Jako podstawę do konwersacji służą nam wspólnie wybrane teksty lub sugerowany prze ucznia temat.

Dzięki temu uczeń pogłębia słownictwo, ćwiczy poprawność gramatyczną i to, co moim zdaniem jest najważniejsze: poprawną wymowę słów, zdań, intonację i melodię zdania. Te elementy zazwyczaj sprawiają najwięcej trudności nie tylko początkującym, ale nawet tym, którzy już nieźle znają szwedzki.


Stosuję dwie różne formy nauczania:
-Nauka przez Internet, przy wykorzystaniu komunikatora Skype™
-Tradycyjne lekcje i konwersacje


Nauka przez Internet, przy wykorzystaniu komunikatora Skype™

lekcja przez skype. Wiktor Konblit

Podstawową różnicą jest to, że uczeń nie widzi nauczyciela i odwrotnie.

Jednakże nauka przez Internet nie różni się w zasadzie od tradycyjnej nauki. Lekcja odbywa się w podobny sposób (omówienie pracy domowej, powtórka poprzednich lekcji i nauka nowego materiału). Nie korzystam z kamery do Skypa, gdyż pogarsza „fonię” a dźwięk jest w nauce języka najważniejszy.

Korzyści płynące z nauki przez Internet to przede wszystkim to, że uczeń i nauczyciel fizycznie nie muszą znajdować się w tym samym miejscu. Nawet dla osób mieszkających w Warszawie taki sposób jest korzystny, bo nie tracą czasu na dojazd, a w dużych miastach może to zabrać sporo czasu, który mogą przeznaczyć na coś przyjemniejszego, np. na naukę języka szwedzkiego. Można swobodnie wyjechać na wakacje i nie przerywać nauki (o ile ma się dostęp do komputera podłączonego do Internetu). Przeprowadzka do innej miejscowości czy kraju nie oznacza końca nauki, możemy ją kontynuować bez względu na miejsce zamieszkania. Nauka przez Internet daje ogromną szansę osobom zamieszkałym w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma w praktyce dostępu do lektora języka szwedzkiego.


lekcja szwedzkiego. Wiktor Kornblit

Tradycyjne lekcje i konwersacje

Tę formę proponuję wszystkim, którzy nie posiadają Internetu, lub z jakichś innych przyczyn wolą lekcje tradycyjne. Lekcje odbywają się u mnie w domu w centrum Warszawy, w okolicach pl. Bankowego.


Jeśli chcesz zobaczyć jak odbywa się lekcja to zajrzyj pod Przykładowa lekcja.