Materiały dydaktyczne

Korzystam z dwóch zestawów materiałów dydaktycznych. Pierwszy to Svenska utifrån. Drugi to Mål 1, Mål 2 oraz Mitt i mål. Dodatkowo dysponuję zestawem ćwiczeń Form i fokus. Korzystam również ze słowników języka Szwedzkiego.

Svenska utifrån

Materiał pierwszy opracowany zostały przez Svenska Institutet (Instytut Języka Szwedzkiego) i jest specjalnie dostosowany do nauki szwedzkiego poza granicami Szwecji. Cały zestaw składa się z wielu części. Niektóre przeznaczone są dla nauczyciela a inne dla ucznia i nauczyciela. Na potrzeby nauki przez Internet specjalnie opracowałem materiały na podstawie powyższego zestawu i są one dostępne dla uczniów. W skład wchodzą: książka Svenska utifrån

Książka główna ze 150 czytankami, materiałami gramatycznymi, pracami domowymi, itp.

płyty Svenska utifrån

Do książki głównej jest zestaw 5 płyt CD z nagranymi przez lektorów tekstami czytanek, ćwiczeniami, dyktandami i piosenkami.

zeszyty Svenska utifrån

Dwa zeszyty do ćwiczeń z łącznie 150 różnymi ćwiczeniami.

schematy Svenska utifrån

Schematy gramatyczne wraz z przykładami zdań i wyrażeń codziennych.

skrypt Svenska utifrån

Skrypt wraz z płyta CD pomocny w ćwiczeniach wymowy, akcentowania i nauki melodii zdania.

W skład zestawu wchodzą specjalne słowniki ale nie ma wersji szwedzko-polskiej.

Używając poniższych linków możesz wejść na stronę wydawcy Svenska utifrån oraz sklepu w Sztokcholnie gdzie można nabyć powyższe materiały dydaktyczne.

Mål 1, Mål 2 oraz Mitt i mål

Ten zestaw składa się z trzech części i przeznaczony jest dla początkujących (Mål 1), średnio zaawansowanych (Mål 2) oraz dla zaawansowanych uczniów (Mitt i mål). Wszystkie części zostały wydane przez wydawnictwo Natur och Kultur. Są to materiały często stosowane w nauce języka szwedzkiego na wszystkich poziomach nauczania. Zawierają oprócz czytanek (tekst + nagranie audio) wiele innych elementów takich jak: ćwiczenia pisemne, dialogi oraz ćwiczenia wymowy i akcentowania poszczególnych słów. Dodatkowo do każdej części jest specjalny zeszyt z ćwiczeniami. Do powyższych materiałów jest „Gramatyka Języka Szwedzkiego” przetłumaczona na język polski przez Jacka Kubitskyego.

 

książka Mål 1

Mål 1

Podręcznik wraz z nagraniami audio (dla początkujących) składa się z 10 rozdziałów. Każdy rozdział zawiera wiele ciekawych materiałów do nauki szwedzkiego. Zeszyt z ćwiczeniami zawiera również 10 rozdziałów, które są skorelowane z podręcznikiem. Dodatkowo dostępne są ćwiczenia na stronach internetowych także dopasowane do odpowiednich rozdziałów w książce.

 

książka Mål 2

Mål 2

Podręcznik wraz z nagraniami audio (dla średnio zaawansowanych) składa się z 10 rozdziałów. Każdy rozdział zawiera wiele ciekawych materiałów do nauki szwedzkiego. Zeszyt z ćwiczeniami zawiera również 10 rozdziałów, które są skorelowane z podręcznikiem. Dodatkowo dostępne są ćwiczenia na stronach internetowych także dopasowane do odpowiednich rozdziałów w książce.

 

książka Mitt i mål

Mitt i mål

Podręcznik wraz z nagraniami audio (dla zaawansowanych) składa się z 8 rozdziałów i jest podstawą do prowadzenie dialogów, konwersacji oraz zaawansowanych ćwiczeń językowych. Zeszyt z ćwiczeniami również zawiera 8 rozdziałów, które są skorelowane z podręcznikiem. Mitt i mål zawiera elementy konieczne do swobodnego posługiwania się językiem szwedzkim.

 

gramatyka języka szwedzkiego

Gramatyka Języka Szwedzkiego

Przetłumaczona została przez Jacka Kubitskyego i jest dostosowana do w/w materiałów. Zrozumiale i po polsku objaśnia gramatykę szwedzką, daje przykłady i pokazuje, że gramatyka nie jest taka straszna jak niektórzy sądzą.

 

Używając poniższego linku możesz wejść na stronę wydawcy Natur och Kultur

Form i fokus

książka Form i fokus Jest to zestaw ćwiczeń pisemnych nadający się dla wszystkich poziomów nauczania. Zawiera 9 rozdziałów z ćwiczeniami ze wszystkich części mowy i z konstrukcji zdań. Ćwiczenia można stosować samodzielnie lub łącznie z innymi materiałami.

 

Słowniki

słowniki języka szwedzkiego Jeśli chodzi o słowniki to można korzystać z szeroko dostępnych słowników tradycyjnych jak i internetowych. Jest kilka małych słowników tradycyjnych szwedzko-polskich i polsko-szwedzkich ale są one ze względu na stosunkowo mały zasób słów przydatne tylko w początkowej fazie nauki. Jest również bardzo dobry słownik (2 tomy) opracowany przez Jacka Kubitskyego. W Szwecji wydany jest przez wydawnictwo Natur och Kultur a w Polsce przez PWN.

Na necie są słowniki polsko-szwedzkie ale jak to bywa w takich przypadkach, opracowują je osoby często bez gruntownego przygotowania językowego i dlatego nie zawsze można tam znaleść to czego się szuka a do tego istnieje pewne ryzyko niepoprawności, które każdy musi uwzględnić i ocenić. Jest natomiast klika dobrych słowników internetowych ale głownie szwedzko-angielskich i angielsko-szwedzkich, które można polecić: